Blog

Reklama

REKLAMA

Skąd wzięła się reklama zewnętrzna i jakie były jej początki? Dlaczego powiada się, że „jest dźwignią handlu”. Na samym początku należałoby poruszyć kwestię genezy nazwy reklamy w celu wyjaśnienia – jak się pojawiła, kiedy i dlaczego jest i nadal się rozwija do dnia dzisiejszego. Dzieje reklamy zostaną przedstawione w zarysie od starożytności, aż po czasy współczesnej reklamy wizualnej.

  

Już w epoce starożytnej zaczęła się rozwijać wymiana pomiędzy ludźmi najróżniejszych towarów i usług. Prowadzono wówczas różne działania mające na celu zwrócenie uwagi na własne wyroby – w ten oto sposób narodziła się reklama.
Pierwsze reklamy to zwykle krzyki starożytnych zapowiadaczy na ulicach czy targowiskach. Reklama towarzyszy ludziom od wieków. Świadczące o tym różne napisy znajdują się na ścianach, skałach i papirusach. Napisy te zachęcały ludzi do kupowania, wymiany różnych produktów oraz maiły za zadanie informować o miejscach ich sprzedaży. W starożytnym Rzymie, różnego rodzaju napisy umieszczane na ścianach domostw, informowały o walkach gladiatorów i targach niewolników. Żywe, wykrzyczane słowo zwracało uwagę na ofertę i przyciągało przechodzących ludzi. Później pojawiły się pierwsze  szyldy przedstawiające rodzaj profesji jaką zajmował się dany rzemieślnik. Przykłady reklamy handlowej starożytnych czasów rzymskich można spotkać również w Anglii. British Museum posiada unikalny, odnaleziony w pobliżu Hereford kamień – reklamę, na którym prawdopodobnie znachorzy umieścili napis  mający na celu promocję maści: „T. Vindaius Ariovestus – Chloron – niezrównana maść sporządzona z anyżku„. Ogłoszenie z tak dawnych czasów pokazuje nam kto je nadał i z jakich surowców sporządzono miksturę, widać po tym jak bardzo reklama nie różni się od tej dzisiejszej..

Maści, zioła, mikstury i nalewki uzdrawiające to prawdopodobnie pierwsze towary, które zaczęto promować w starożytnej Europie.
Daniel Defoe w swojej książce pod tytułem „Dziennik roku zarazy” opisał jak w Anglii podczas epidemii cholery w 1665 roku: „Nawet budynek poczty i rogi ulic oplakatowane były ogłoszeniami lekarzy zapraszających ludzi do kupowania medykamentów.”
Kolejne produkty, które weszły na rynek reklamy na przełomie wieków XVI i XVII były kawa oraz herbata. Jedna z pierwszych reklam w prasie dotycząca herbaty ukazała się w angielskim piśmie – tygodniku „Mercurius Britanicus” w numerze wydanym 30 sierpnia 1658 roku: „ Doskonały, przez wszystkich lekarzy polecany napój chiński można kupić w sułtańskim domu kawy przy Giełdzie Królewskiej na Sweeting Rents”.

W średniowieczu reklama związana była z cechami rzemieślników i symbolami czyli na pierwszych szyldach umieszczano symbol tego co u danego rzemieślnika można było zamówić. Każdy z cechów posiadał własny symbol i wywieszano go na pierwszych, tworzonych z drewna szyldach na domach rzemieślników.

Opisane dotychczas formy reklamy były niezwykle proste, lecz rok 1441 był dla reklamy przełomowym czasem, kiedy to Johan Gutenberg wynalazł czcionkę. Po tym wydarzeniu nastąpił rozwój drukarstwa i czytelnictwa, co skutkowało rozwojem reklamy drukowanej (ulotki, plakaty). Rozpowszechnienie prasy drukowanej otworzyło nowe możliwości reklamy i promocji i właściwie od tego czasu zaczął się boom reklamy wizualnej. W połowie XIX wieku powstały pierwsze agencje reklamowe gdzie zatrudniano osoby specjalizujące się w konstruowaniu reklam pisanych, aranżacją zdjęć na potrzeby reklamy czy też wykorzystaniem grafiki, w ten sposób reklama ewoluowała od prostych napisów do barwnych fotografii z wykorzystaniem grafiki. W 1740 roku powstał pierwszy plakat reklamowy który zadziwił oglądających go londyńczyków gdyż reklama mnie była jeszcze tak bardzo popularna jak teraz.

                              
Obecnie reklama wizualna – zewnętrzna to zbiór różnego rodzaju produktów mających na celu promocję i zwrócenie uwagi przechodnia, oczywiście są mniej i bardziej skuteczne jej formy ale o tym w innym artykule.

  

Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą reklamy wizualnej. Jesteśmy producentem liter przestrzennych, liter podświetlanych, kasetonów reklamowych, reklam na witrynach sklepowych oraz wielu innych wyrobów z szerokiego działu reklamy zewnętrznej.

Zespól Formoteka

509189413