Blog

Litery ze styroduru

Litery ze styroduru

Logotypy przestrzenne 3D

Litery przestrzenne czy logotypy przestrzenne to obecnie jedna z popularniejszych form reklamy zewnętrznej stosowanej na naszych ulicach. Styrodur czyli pianka xps popularność swą zawdzięcza przede wszystkim doskonałym właściwościom mechanicznym, łatwości w obróbce i odporności na warunki atmosferyczne. Wiele osób decydując się na wybór tego rodzaju reklamy zewnętrznej stawia przede wszystkim na elegancję i niewielkie koszty zakupu.

Jak takie litery się robi?

PROJEKT

Otóż pierwszą fazą jest wykonanie projektu, ustalenie wielkości czyli szerokości i wysokości liter, następnie na wybraniu kolorystyki jaką chcemy widzieć na literach a tą wybiera się z palety kolorów RAL czy też NCS , ostatnim krokiem jest dobór grubości styroduru do wielkości całego napisu.

PRODUKCJA LITER ZE STYRODURU

Projekt zapisany jako grafika wektorowa trzeba w następnej kolejności ułożyć do wycięcia na polach 117 cm na 57 cm które to odzwierciedlają po prostu wymiar roboczy płyty styrodurowej. Płytę taką wcześniej pozbawia się cienkiej, trzy milimetrowej wierzchniej warstwy tak aby lico wyciętej w niej literki czy też kształtu logo miało równą i gładką powierzchnię lica, czynność tą nazywa się to licowaniem płyty. Oczywiście lepiej jest jak litera mieści się na powierzchni roboczej płyty styrodurowej ale niestety nie zawsze tak jest i w przypadku kiedy wycinane są większe kształty które nie mieszczą się w polu roboczym to zdarza się że gotową literę trzeba złożyć nawet z kilku elementów klejąc je do siebie klejem montażowym i dodatkowo skręcając śrubami, miejsca łączeń szpachlujemy i wygładzamy na równo. W przypadku kiedy duża, nie mieszcząca się w polu pracy litera ze styrduru ma kilka łączeń na licu lepiej jest zastosować lico z frezowanej płyty pcv, nadaje to całości litery ładne, równe, pozbawione łączeń lico jeżeli komuś bardzo na tym zależy. Dlaczego stosujemy lico z pcv pomimo szpachlowania łączeń ? Otóż wyjaśnienie jest proste, na licowanym styrodurze miejsca łączeń pomimo zaszpachlowania i nawet idealnego wygładzenia będą widoczne po pomalowaniu farbą akrylową ponieważ inną strukturę ma styrodur a inną wygładzona szpachla i zmienia się kąt załamania światła więc widać pomimo takiego samego koloru różnicę struktur na gładkim licu litery. Innym rozwiązaniem na lico litery ze styroduru może być kolorowa plexi grubości trzech milimetrów, nadaje ona ładną połyskującą powierzchnię na licu przy czym boki litery są nadal matowe malowane farbą akrylową w kolorze lica z plexi, oczywiście dobór farby jest na tej samej zasadzie czyli dobieramy z palety RAL lub NCS. Na tym właściwie kończą się prace produkcyjne liter.

 

MONTAŻ LITER ZE STYRODURU

Mając już gotowy napis ze styroduru czy też logotyp ze styroduru można przystąpić do prac montażowych. Logotypy czy też napisy ze styroduru montuje się do elewacji na klej montażowy za pomocą różnego rodzaju szablonów czy to wyciętych z folii czy też wyfrezowanych z cienkiego pcv, większe i cięższe kształty czy pojedyncze litery z licem z plexi które dodatkowo zwiększają ciężar grubego styroduru dodatkowo kotwi się do elewacji za pomocą szpil na które dodatkowo oprócz kleju nabija się te właśnie ciężkie elementy. Tak wykonana reklama ze styroduru posłuży nam wiele lat zwracając na siebie uwagę przechodnia na czym nam chyba najbardziej zależy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do kontaktu z nami, nie ogranicza nas rozmiar i kształt, chcesz mieć reklamę przestrzenną ? Zapoznaj się z cennik liter przestrzennych i zadzwoń.

 loga ze styroduru producentZespół Formoteka

509189413

biuro@formoteka.pl