Blog

Reklama wizualna – poradnik – opisy produktów.

Artykuł  skierowany przede wszystkim do tych wszystkich, dla których pewne pojęcia w reklamie sprawiają mniejsze lub większe trudności.

Zacznijmy od początku, jak znalazłem na Wikipedii, reklama istnieje już od jakiegoś czasu, ale jej rozkwit zaczął się wraz z wynalezieniem czcionki przez  Johannesa Gutenberga. Powstawały pierwsze reklamy w gazetach, pierwsze plakaty i tak reklama sobie powolutku ewoluowała do obecnego misz maszu, który obserwujemy na ulicach.

Możemy rozróżnić kilka podstawowych rodzajów reklam z jakimi się spotykamy:

Reklama zewnętrzna – ten cały bałagan, świecący i nieświecący, który mamy za oknem.

Reklama telewizyjna i radiowa – raczej nie trzeba tłumaczyć.

Reklama w internecie – kolorowe banery wyskakujące nam na stronach, linki sponsorowane, pozycjonowanie stron w Google.

Pragnę skupić się na razie na reklamie zewnętrznej czyli na tym z czym miałem przez więcej niż dekadę do czynienia. Dlatego pragnę wyjaśnić wszystkim zainteresowanym czym jest szyld, czym kaseton, a czym reszta z wielce nieskomplikowanego działu reklam zewnętrznych.

Szyld – jak sama nazwa wskazuje i każdemu się kojarzy, kawałek płaskiego plastiku z jakimś napisem, ów plastik to PVC , lub jak się w branży przyjęło PCV, a napis robimy z folii również PVC  którą możemy dowolnie wyciąć na ploterze tnącym. Innym, bardziej rozpowszechnionym obecnie sposobem jest druk na tej folii, za pomocą plotera drukującego  pigmentami solventowymi tego co ma tam być umieszczone.

Baner – pewnie każdy wie co to plandeka samochodowa, to płótno którym jest zabezpieczona skrzynia ładunkowa, ten materiał to własnie jest baner, na tym również jak na szyldzie można naklejać cięte litery lub zrobić wydruk.

Kasetony reklamowe –  istnieje tu kilka rodzajów kasetonów. Kaseton wykonany z profili aluminium to taki, w którym podświetlony front wykonany jest albo z plexi (pmma) albo poliwęglanu komorowego. Plexi ogranicza nas wielkością ponieważ standardowe płyty zawierają się w wymiarze 3050 mm na 2050 mm natomiast poliwęglan stosowany jest do większych rozmiarów gdyż płyta jest dość spora 2010 mm na 6000 lub 12000 mm.  Grafika takiego kasetonu to zwykle wydruk solventowy na folii do podświetleń natomiast oświetlenie to zazwyczaj świetlówki. Natomiast my stosujemy tylko i wyłącznie oświetlenie LED ponieważ nie dość,  że czas użytkowania jest bardzo długi to i nie dochodzą nam koszty serwisowania  wymiany świetlówek. Innym rodzajem kasetonu podświetlanego jest kaseton z dibondu,  jak sama nazwa wskazuje wykonany jest z materiału zwanego dibond czyli połączonych blach aluminiowych z rdzeniem polietylenowym, z którego to wykonujemy poprzez gięcia kątowe puszkę w której frezujemy (wycinamy) napis. Napis ów można wypełnić również frezowanymi literami z plexi odpowiednio grubej aby litery pozostały wyprzestrzenione z przodu kasetonu. Przykładem takiego kasetonu podświetlanego z dibondu jest niebieski BLUE  SKY TRAVEL znajdujący się w naszej galerii.

Litery przestrzenne 3D ze styroduru –  styrodur to materiał swoim wyglądem i charakterystyką przypominający popularny styropian jednak bardziej zbity i gładszy niż ten popularny materiał do ociepleń. Te właśnie właściwości czyli odporność termiczna i giętkość oraz łatwość obróbki sprawił,  że materiał ten znalazł swoje jakże szerokie zastosowanie w wyrobach reklamy wizualnej. Styrodur cięty jest termicznie w dowolne kształty co daje ogromne możliwości w wykonaniu różnych form przestrzennych, logotypów, liter i napisów.  Styrodur po wycięciu jest szpachlowany w miejscach cięcia termicznego oraz malowany farbami fasadowymi. Specjalizujemy się w tego typu reklamie zewnętrznej i wykonujemy takie napisy począwszy od małych logo wewnątrz budynków, a skończywszy na wielkoformatowych napisach na zewnątrz (przykładowo Moto Factory Części samochodowe znajdujące się w naszej galerii).

Litery przestrzenne podświetlane  – inny rodzaj liter przestrzennych, tym razem z wykorzystaniem źródeł światła LED. Tu również można wyszczególnić dwa rodzaje napisów. Litery przestrzenne na dystansach, podświetlone od tyłu na ścianę (Coca-Cola) , oraz litery zrobione podobnie jak kasetony czyli diody LED umieszczone są w środku literki która wykonana jest z taśmy aluminium wygiętej w kształt literki z licem z plexi opal. Oczywiście można stosować różnego rodzaju kolorystykę lica jak i diod LED co daje spore możliwości w finalnym wykonaniu różnego rodzaju napisów.

Oklejanie witryn – to bardzo szeroki dział ze względu na różne rodzaje folii do tego stosowanych. Do tego rodzaju reklam wykorzystywane są dwie podstawowe obecnie rodzaje folii. Folia OWV (One Way Vision ), perforowana (dziurkowana) folia PVC do druku solventowego, klejona na zewnątrz daje efekt widzenia jednostronnego czyli osoba stojąca na zewnątrz widzi zadruk, natomiast od środka jest efekt tylko lekko przyciemnionej szyby. Folia monomeryczna tofolia całkowicie kryjąca do zadruku solventowego. Na tego typu folię powinno stosować się laminat zabezpieczający UV celem ochrony przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Innym rodzajem folii stosowanej zazwyczaj do dekoracji witryn jest folia imitująca mrożone szkło. To bardziej wymagający rodzaj folii jeżeli chodzi o aplikację (naklejenie) na witrynę.  Folia może być stosowana jako baza do druku solvent oraz do wycinania różnego rodzaju napisów i logotypów.

Wyroby z giętego plexi lub PVC – plexi i PVC to materiał, które można obrabiać termicznie na giętarkach kątowych co daje możliwość wykonywania różnego rodzaju podstawek, wizytowników, półek reklamowych, stendów oraz stojaków reklamowych.

Oznakowanie wewnętrzne – do tej grupy zaliczamy wszelkiego rodzaju tabliczki informacyjne czy to wykonane z polerowanej plexi, ciętych laserem liter z plexi naklejonych na polerowaną płytkę plexi lub dilite czy też innego rodzaju oznakowania wewnątrz budynków takie jak tabliczki, oznaczniki, numeracja, znaki ostrzegawcze i kierunkowe.

Konstrukcje reklamowe – jesteśmy producentem wszelkiego rodzaju konstrukcji pod wizualizacje reklamowe. Typowo pod zapotrzebowanie klienta wykonujemy konstrukcje ze spawanej stali oraz aluminium. W przypadku dużych form wykonujemy badania współczynnika oporu powietrza.

Produkowane przez nas rodzaje reklamy wizualnej zostały opisane dość ogólnie. Oczywiście nie ograniczamy się tylko i wyłącznie do tych przedstawionych powyżej produktów gdyż specyfika tego zawodu nauczyła nas bycia elastycznym w formie wykonywanych reklam, dlatego też dopasowujemy się do potrzeb klienta na każdym etapie – od projektu przez produkcję aż do finalnego montażu każdego z naszych wyrobów.

Zapraszamy do współpracy.

Zespół Formoteka

509189413